Nasi Mistrzowie

Nasi Mistrzowie

Hiroshi Shirai /10 Dan/

Hiroshi Shirai, 10 Dan, w przeszłości Prezydent World Shotokan Institute, Dyrektor Techniczny International Traditional Karate Federation Federation (ITKF) oraz Wiceprezydent World Karate Shotokan Association (WKSA). Wybitny interpretator kata kontynuujący najlepszą tradycję karate wywodzącą się z linii Gichina Funakoshi a zwłaszcza jego syna, Yoshitaki Funakoshi oraz ich ucznia mistrza Taiji Kase. Hiroshi Shirai urodził się 31 lipca 1937 roku w Nagasaki. Na treningi karate, którym od samego początku bez reszty się poświęcił, trafił jako student Uniwersytetu Komazawa w 1956 roku. Treningi prowadził tam Nishiyama oraz Tsujima. Bezpośrednim impulsem dzięki, któremu Hiroshi Shirai postanowił zapisać sie na zajęcia karate był film instuktażowy JKA, w którym zobaczył wielkich mistrzów karate: Masatoshi Nakayamę, Hidetaka Nishiyamę oraz Taiji Kase. Rok po rozpoczęciu treningów w 1957 roku uzyskał shodan zaś w 1959 roku nidan. W tym samym roku zwyciężył w najbardziej wówczas prestiżowych Ogólnojapońskich Akademickich Mistrzostwach Karate oraz zajął III miejsce w kumite /za T.Mikamim oraz H.Kanazawą/ w Ogólnojapońskich Mistrzostwach Karate.

W 1960 roku rozpoczął kurs mistrzowski Japan Karate Association (JKA). W 1961 roku zdobył w Ogólnojapońskich Mistrzostwach Karate II miejsce w kumite /za T.Asai i przed K.Enoedą/ oraz III miejsce w kata /za T.Mikamim oraz T.Asai/. Jednak największy sukces osiągnął w 1962 roku na deskach Tokyo Metropolitan Gymnasium, gdzie zdobył tytuł Wielkiego Mistrza wygrywając zarówno w kumite /przed K.Enoedą, Y.Yutaką/ oraz w kata /przed T.Mikamim oraz T.Iwaizumim/. Był trzecim po Kanazawie i Mikamim zawodnikiem któremu udała sie ta sztuka. W następnym roku zdobył II miejsce ustępując w finałowym kumite K.Enoedzie.

W 1965 roku w ramach programu międzynarodowej promocji karate, realizowanego przez JKA, przyjeżdża do Mediolanu we Włoszech, gdzie mieszka po dzień dzisiejszy. W 1966 roku zakłada Włoski Związek Karate, w 1969 roku Włoską Federację Karate Sportowego (FESICA). W 1974 roku uzyskał 7 Dan. W latach osiemdziesiątych piastuje stanowisko Dyrektora Technicznego i Trenera włoskiej kadry narodowej.

Sensei Hiroshi Shirai odwiedził już Polskę kilkukrotnie. Na zaproszenie Polskiej Federacji Karate Tradycyjnego /obecnie PZKT/ prowadził zajęcia na obozie letnim w Człuchowie /1993/ oraz w dwukrotnie w Brennej /1996 i 2000/. W kwietniu 2008 roku Sensei Shirai przyjechał do Polski na zaproszenie World Shotokan Institute - Poland prowadząc w Wałczu 2-dniowe szkolenie dla członków swojej organizacji. W maju 2010 roku również w Wałczu odbędzie się kolejne spotkanie z Mistrzem H.Shirai przeznaczone dla członków W.S.I.Poland oraz zaproszonych gości.

Hiroshi Shirai karate

źródło: www.karate.walcz.pl

 


 

Michał Godnicz /6 Dan karate/9 Dan Ju-Jitsu/

1957-2012

Śp. Sensei Michał Godnicz był założycielem Słupskiego Klubu Karate Champion. Wieloletni wykładowca Słupskiej Szkoły Policji. Mistrz Karate i Ju-Jitsu, który nauczał sztuk walki od końca lat 80' tych. Wychowawca wielu wspaniałych karateków, mistrzów Polski, Europy i Świata. Niekwestionowany lider sztuk walki w Słupsku.

Michał Godnicz karate

 

Nikt z nas nie spodziewał się, że Michał odejdzie tak szybko. Wczoraj zmarł emerytowany wykładowca naszej Szkoly, mistrz Ju-Jitsu, podinsp. Michał Godnicz. Jeszcze kilka miesięcy temu spotykaliśmy go w siłowni, gdzie mówił nam o swoich planach i kolejnych imprezach sportowych, w których będzie startował...

Podinsp. Michał Godnicz służbę rozpoczął w 1979 roku w Szczecinie. W 1985 ukończył wyższe studia zawodowe w Wyższej Szkole Oficerskiej w Szczytnie. W tym samym roku związał swoje zawodowe losy ze Słupskiem i naszą Szkołą podejmując służbę na stanowisku wykładowcy w Wydziale Wyszkolenia Bojowego i Wychowania Fizycznego. Przez następne lata przeszedł kolejne szczeble zawodowej drogi nauczyciela policyjnego. Ze służby odszedł 31 stycznia 2006 r. ze stanowiska starszego wykładowcy Zakładu Wyszkolenia Specjalnego Szkoły Policji w Słupsku.
W roku 2007 powrócił do Zakładu Wyszkolenia Specjalnego i jako pracownik cywilny realizował zajęcia ze słuchaczami do września 2009 r.

Posiadał szereg uprawnień instruktorskich w zakresie sztuk walki: ju jitsu, karate shotokan, judo. W 2004 r. uzyskał stopień mistrzowski GODAN 5 dan Karate Shotokan.

Michał prowadził liczne zajęcia z młodzieżą przekazując swoje umiejętności i pasję między innymi w Słupskim Klubie Karate „Champion”, a także podczas zajęć z samoobrony i ju jitsu w ramach Słupskiego Policyjnego Towarzystwa Sportowego. Praca z młodzieżą stanowiła istotną część jego zawodowego życia. Jego zawodnicy zdobywali medale i dyplomy na mistrzostwach Polski i ogólnopolskich turniejach karate.
W 1997 r. otrzymał Srebrną Odznakę „Zasłużony działacz kultury fizycznej”. W 2002 r. Polska Akademia Ju Jitsu nadała Michałowi Godniczowi "Medal z Mieczami" za szczególne zasługi w rozwoju i popularyzowaniu sztuki wojennej Ju Jitsu. Medal taki nadawany jest osobom fizycznym w kraju i za granicą, które posiadają stopień mistrzowski, nieprzerwanie uprawiają, rozwijają i pogłębiają sztukę wojenną Ju Jitsu przez okres minimum 20 lat.
Za sumienną i godną służbę odznaczony został w 1997 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2003 – Złotym Krzyżem Zasługi. 24 lipca 2000 r. wyróżniony został Honorową Odznaką Szkoły Policji w Słupsku – przyznawaną przez komendantów Szkoły osobom szczególnie dla niej zasłużonym.

Choć od kilku laty był już na emeryturze to praktycznie codziennie mozna go było spotkać w naszej siłowni. Trenował przed kolejnymi zawodami a także zachęcał młodych wykładowców do uprawiania róznych sportów walki.
Kilka miesięcy temu, w październiku ubiegłego roku, zorganizował kolejną już Galę Sportów Walki, a dodatkowo po raz pierwszy warsztaty ju-jitsu dla mistrzów i trenerów. Zajęcia warsztatowe Michał przygotował w sali sportowej na terenie Szkoy Policji. Dzięki uprzejmości Komendanta Szkoły gościliśmy wtedy w naszych murach krajowych i zagranicznych mistrzów ju-jitsu. W tym roku miały się odbyć kolejne tego typu zajęcia...

Źródło: www.slupsk.szkolapolicji.gov.pl

Linki do artykułów archiwalnych:
http://warszawa.naszemiasto.pl/archiwum/1881776,slupsk-michal-godnicz-najwszechstronniejszym-zawodnikiem-w,id,t.html
http://www.mojemiasto.slupsk.pl/index.php?id=2710
http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090114/SPORTINNE/478775437