Wydarzenia 2020

Wydarzenia 2020Szkolenie kumite


W dniu 22 sierpnia odbyło się szkolenie kumite dla zaawansowanych stopni SGI Poland. Impreza ta została zorganizowana w Sąpolnie. Tematyka szkolenia oscylowała głównie wokół metodyki walki, chociaż nie zabrakło również kata mistrzowskiego Jiin. Szkolenie to odbyło się zamiast corocznego kursu instruktorskiego i pozwoliło przygotować się ćwiczącym do nowego sezonu treningowego.

 Szkolenie z Sensei Marc Stevens /6 Dan Belgia/


W dniach 6-8 marca, odbyło się szkolenie w Człuchowie, które poprowadził wyśmienity mistrz Marc Stevens. Była to kolejna okazja by rozwijać swoje karate na najwyższym poziomie. Nasz klub reprezentowali P.Juchniewicz, Ł.Rybakowski i K.Kwiatkowski. Cała trójka dawała z siebie wszystko, podczas 9 godzin treningowych w sobotę. Lekko nie było, ale karate na tym włąśnie polega, by dawać z siebie wszystko w każdym momencie, niezależnie od okoliczności. Niedziela natomiast to była walka z "zakwasami", zmęczeniem i ciągłą presją na solidne wykonanie ćwiczeń. Część wiedzy zdobytej na tym szkoleniu na pewno pojawi się na naszych klubowych szkoleniach. 

W tym roku, główna cześć treningów, przeznaczona była na doskonalenia kata Kanku Sho i bunkai tego kata. Ważny był też trening mentalny i pełna koncentracja podczas wykonywania kombinacji. 

Z niecierpliwością czekamy na kolejne treningi z tym niesamowitym Mistrzem.

 Klubowe Mistrzostwa Karate - Słupsk 23.02.2020 r.

Początek roku, tradycyjnie już poświęciliśmy na organizację naszych Klubowych Mistrzostw. Mimo sezonu chorobowego, z początkowo zapisanych 130 zawodników, wystartowało 108 adeptów naszej szkoły. Rywalizacja odbywała się na dwóch matach, które zakupiliśmy dzięki wsparciu firmy Movi z Duninowa. Podział na 15 grup wiekowych, wymagał sporej pracy organizacyjnej, ale wszystko udało się dopiąć na ostatni guzik. Najmłodsi startowali w konkurencji kihon, gdzie musieli zaprezentować podstawowe techniki, których uczą się na biały pas. Starsi startowali już tradycyjnie w kata i kumite. Poziom zawodników był zróżnicowany, ale w każdej grupie dało się wyłowić "perełki". 

Co ciekawe, u wielu zawodników dało się zauważyć zmianę nastawienia gdy wychodzili na mate. Nawet największe "urwisy" starały się maksymalnie skoncentrować i zaprezentować z dobrej strony. Widać było, że presja działała motywująco, co potwierdza słuszność organizowanych w ramach klubu zawodów.

Klubowe zawody są również świetną okazją do nabywania umiejętności sędziowskich, przez naszych starszych uczniów. W tym roku widać było znaczną poprawę umiejętności w tym zakresie. Sędziowie pomocniczy oceniali sprawiedliwie swoich młodszych kolegów.

W tym roku dzięki wsparciu firmy Vigor ze Słupska, za miejsca na podium zawodnicy otrzymywali specjalne statuetki z naszym nowym logo. Wszyscy zawodnicy dostali także specjalne okolicznościowe medale, zasponsorowane przez firmę StalTech z Kruszyny. Medale również przedstawiały nasze nowe klubowe logo. Obie te nagrody były unikalne i prawdopodobnie zajmą główne miejsce w kolekcji naszych zawodników. Również dzięki wsparciu Pani Elżbiety Hanus-Bernackiej (Gościniec u Bernackich w Smłodzinie-zdecydowanie polecamy tamtejszą wybitną kuchnie!!!!) udało się zakupić specjalne nagrody dla zwyciężców. Wśród nagród był również prawdziwy samurajski miecz, który został wylosowany przez Szymona Jaśkiewicza /numerek 20/. 

Serdecznie dziękujemy OSP Jezierzyce za zabezpieczenie zawodów oraz przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Strażacy przywieźli swój najnowszy sprzęt i z niezwykłym zaangażowaniem udzielali porad wszystkim zainteresowanym. Ich stanowisko cieszyło się sporym zainteresowaniem wśród dzieci i ich rodziców.Nowe Logo klubowe, zakup profesjonalnej maty piankowej, nowe koszulki

Nowy rok, zaczynamy od kolejnych dobry wieści. Po 8 latach udało się stworzyć nowe logo. Dzięki temu nowemu formatowi, będzie można łatwiej skalować i przygotowywać materiały reklamowe itp. 

Logo Champion Słupsk 2020

Kolejnym ważnym krokiem był zakup specjalnej maty piankowej. Dzięki wsparciu firmy MOWI Poland, udało się zakupić 100m2 profesjonalnego pola startowego. Już za kilka tygodni będzie można wypróbować nasze nowe "puzzle" na Klubowych Mistrzostwach Karate.Po kilku latach przerwy, korzystajac z faktu, że pojawiło się nowe logo, zamawiamy koszulki klubowe. Patrząc na bardzo dużą ilosć chętnych, był to chyba strzał w dziesiatkę ;)


  

Staż we Włoszech - Carlo Fugazza 8 Dan i Alessandro Cardinale 6 Dan /Mediolan/

Początek roku okazał się bardzo pracowity dla senseia Przemysława Juchniewicza. W dniach 11-18.01.2020 r. przebywał bowiem na stażu w dojo Yudanshakai w Mediolanie. To w tym dojo kształcili się wybitni karatecy, którzy pod okiem senseia Carlo Fugazzy (przewodniczacy SCI) sięgali po najwyższe trofea w światowych zawodach. W stażu wzięli udział również dwaj inni instruktorzy z naszej federacji -Robert Reiter oraz Paweł Zieliński.


Pierwszy dzień rozpoczeliśmy od treningów z dziećmi. Treningi te prowadził sensei Alessandro Cardinale, którego umiejętności niejednokrotnie można podziwiać na międzynarodowych szkoleniach. Metodologia tego świetnego nauczyciela, będzie wprowadzana również w naszym dojo. Z pierwszym treningiem senseia Cardinale związana jest zabawna historyjka. Otóż gdy pojawiliśmy się na treningu dla początkujacych, sensei nie kryjąc zdumienia zasugerował, że trening dla naszego poziomu /czarnych pasów/ będzie za dwie godziny. Gdy odpowiedzieliśmy, że to jest nasz poziom /na sali były tylko białe, żółte i pomarańczowe pasy/, roześmiał się i zaprosił do środka. Po godzinie pojawiła się kolejna grupa, średniozaawansowana.... Zakwasy po tym treningu ciągnęły się za nami przez kilka kolejnych dni.

Kolejne treningi prowadził już Maestro Carlo Fugazza. Uczestniczyli w nich zaawansowani adepci, w różnym wieku. Byli to zarówno młodzi zawodnicy, jak i 60-70 latkowie! Podczas wielu godzin treningowych, Mistrz wprowadził ogromną ilość ćwiczeń i zagadnień, które należało błyskawicznie opanować. Były to więc treningi zarówno wymagające fizycznie jak i mentalnie. Wymagały 1000% skupienia i zaangażowania przez cały czas. Przerobione zostały niemal wszystkie kata mistrzowskie. bunkai, oraz kihon na poziomie 1-4 dan. Nie zabrakło również ćwiczeń kumite, które z każdą chwilą robiły się coraz trudniejsze do wykonania. 

Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło przez Mistrza. Przedstawił nas we wszystkich swoich grupach, dzięki czemu każdy wiedział kim jesteśmy. Było to o tyle ważne, że miejscowi karatecy przestali na nas dziwnie patrzyć. A ponieważ nikt z nas nie rozumiał włoskiego, to ciągle mieliśmy wielkie oczy by wychwycić jak najwięcej elementów z mowy ciała. Musieliśmy wyglądać naprawdę zabawnie.

Mistrz podczas tego tygodnia wyjaśnił wiele zagadnień, które nas nurtowały. Udało się również zdobyć wiedzę, potrzebna do standaryzacji kata.

Najbardziej niezwykłe były dla nas dwa wydarzenia. Pierwsze gdy sensei Fugazza zaproponował nam udział w specjalnym treningu, który raz w miesiacu przeprowadza sensei Hiroshi Shirai 10 Dan. Pojawiliśmy się we wtorek rano w dojo. Ku naszemu zdumieniu okazało się, że w treningu wezmą udział wybitni uczniowe mistrza. Była to grupa dwudziestu kilku posiadaczów wysokich stopni. Poziom robił wrażenie. Skupiliśmy się głównie na bunkai kata Tekki Nidan, które prezentował sensei Dario Marchini. 
Drugie wydarzenie, które również zrobiło na nas świetne wrażenie było podczas krótkiej rozmowy, w której zaznaczyliśmy, że bardzo nam się podobają treningi Mistrza i chętnie byśmy częściej w nich uczestniczyli. W odpowiedzi sensei Fugazza stwoerdził, że jego dojo to nasz dom i jesteśmy tutaj mile widziani. Widząc nasze zaangażowanie zaprosił nas na kolejną wizytę. Nie każdy ma taką możliwość, więc te słowa wiele dla nas znaczą.

Cała wizyta była niezwykle wartościowa dydaktycznie. Powinna się wprost przełożyć na treningi w naszym Słupskim Klubie Karate. Niezwykle ważne szczegóły techniczne będą wdrażane systematycznie podczas zajęć. Mając dostęp do wiedzy "źródłowych" mistrzów, trzeba z tego korzystać i podnosić klubowy poziom. Karate Shotokan zawiera ogrom wiedzy, a odkrywając kolejne lądy, zaczynamy coraz mocniej wypełniać swoją mapę umiejętności.